W połowie października 2021 roku Miejski Ośrodek Kultury w Zgierzu udostępnił zgierzanom swoje najnowsze wydawnictwo będące elementem obchodów 200-lecia Umowy Zgierskiej. Od innych publikacji o tej tematyce odróżnia je to, że stworzone zostało przez zgierską młodzież. Zdjęcia, grafiki i teksty literackie – to główna treść książki, która ma ułatwić zrozumienie wydarzeń z pierwszej połowy XIX wieku.
Prace nad wydawnictwem rozpoczęto jeszcze w poprzednim roku wraz z utworzeniem w MOK-u pracowni małych grafików artystycznych. Pod okiem Marii Łuczak młodzi mieszkańcy uczyli się tworzyć głównie linoryty, ale próbowano również innych technik graficznych. W wyniku tych zajęć, ale też zorganizowanego miejskiego konkursu na grafikę upamiętniającą 200-lecie Umowy Zgierskiej, wyłoniono kilka najlepszych dziecięcych prac.
W kolejnych miesiącach w ramach przygotowań do stworzenia jubileuszowego wydawnictwa zorganizowano dla młodzieży warsztaty literackie i fotograficzne, których efektem były prace o podobnej tematyce. Fotografowano historyczną część miasta, a w tekstach (rozprawkach, zapisach pamiętnikarskich czy charakterystykach postaci) opisano zgierską rzeczywistość sprzed 200 lat.
– Po zebraniu wszystkich prac powstał materiał, który możemy udostępnić mieszkańcom Zgierza, szczególnie tym młodym, w postaci książki – mówi Elżbieta Gortat z Miejskiego Ośrodka Kultury, która koordynowała przebieg całego procesu. – W realizację projektu zaangażowani zostali nauczyciele ze zgierskich szkół podstawowych, a także pracownicy muzeum, bez których pomocy wydawnictwo nie mogłoby się ukazać w tej formule. Cieszę się i dziękuję za współpracę – dodaje.
Książka „Umowa Zgierska młodym okiem” dostępna jest w siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury. Jej nakład to 1000 sztuk.