W warunkach reżimu sanitarnego (maseczki), w formie hybrydowej (częściowo przez internet) – ale jednak XIV Zgierska Noc Muzeów mogła się odbyć. Zrozumiałe, że w roku jubileuszowym uwaga organizatorów i zwiedzających skupiona była na 200. rocznicy podpisania Umowy Zgierskiej. Muzealne ekspozycje placówek biorących udział w tegorocznej, nocnej prezentacji, wypełnione są eksponatami związanymi z historią sukienniczego Zgierza.

Trzy placówki – Muzeum Miasta Zgierza, Park Kulturowy Miasto Tkaczy i Centrum Konserwacji Drewna – są nie tylko położone blisko siebie, ale też zadbały, by Umowa Zgierska stała się kluczem, łączącym ich ofertę dla gości w czasie Nocy Muzeów.

W Muzeum Miasta Zgierza czynna jest wciąż ekspozycja czasowa „Duma Zgierza. 200 lat Umowy Zgierskiej 1821-2021”. Wystawa prezentuje oryginał dokumentu z 1821 roku, oraz inne zabytki z początku XIX wieku i nie tylko. Dodatkowo posiada elementy interaktywne, które dostępne są dla zwiedzających, takie jak działające krosno, gręplarkę czy olbrzymie nożyce postrzygackie. O ich historii i sposobie używania opowiadała GRH Drużyna Leszego, która pomagała w organizacji wystawy, przygotowując sukno i wypożyczając eksponaty.

O godz. 21.00 w muzeum odbyło się spotkanie online z autorami powieści graficznej „Zgierskie Wątki. Historia zaRysowana” – Maciejem Cholewińskim i Michałem Arkusińskim. Spotkanie poprowadził Jakub Niedziela.

Na dziedzińcu Parku Kulturowego Miasto Tkaczy dostępna jest stale aranżacja prezentująca warsztat tkacki z XIX wieku. Scenografii towarzyszą dwie wystawy plenerowe: „Z dziejów miasta – 200 lat umowy Zgierskiej” oraz „Zgierskie wątki”. Zwiedzanie osłodzić można sobie pyszną kawą i ciastkiem serwowanymi przez Cafe & Bistro u Tkaczy, które otwarte było też w trakcie Nocy Muzeów.

PKMT wciąż zaprasza na zwiedzanie salonu Mikołaja Hermannsa (tak wyglądało wnętrze domu zamożnego sukiennika w XIX w.). W czasie Nocy Muzeów można też było zwiedzać wystawę „Werki Wajdy. Renata Pajchel”, pokazującą „od kuchni” pracę na planach filmowych Andrzeja Wajdy. Wystawie, czynnej do końca czerwca, towarzyszy ekspozycja ujęć z kadrów i plenerów filmowych kręconych w Zgierzu (Ziemia Obiecana, Stawka większa niż życie, Niespotykanie spokojny człowiek i wielu innych). Organizatorem wystawy jest: Stowarzyszenie Filmowe KINOART.

W Centrum Konserwacji Drewna przy ul. Narutowicza 6 można było oglądać prezentacje pod hasłem: „Zgierski Park Kulturowy – Perła Polskiej Architektury Drewnianej”, które trzykrotnie odbywały się co godzinę i dotyczyły czasów tworzenia się spuścizny historycznej Miasta Tkaczy.

Zdjęcia zamieszczone w poniższej galerii wykonane zostały w Mieście Tkaczy i Muzeum Miasta Zgierza.