Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Otwarcie Starego Młyna

22 października 2021 @ 08:00 - 24 października 2021 @ 17:00

Wielofunkcyjna sala widowiskowa, galeria sztuki, pracownie: baletu, plastyki i fotografii, studio nagrań, przestrzeń gastronomiczna, a nade wszystko bogaty kalendarz wydarzeń: wszystko to oferować będzie Stary Młyn, nowa siedziba Miejskiego Ośrodka Kultury w Zgierzu. Jej otwarcie w rewitalizowanym budynku, na fundamentach zabytkowego młyna motorowego przy ulicy Długiej 41a, nastąpi w październiku. Z tej okazji zaplanowano bogaty program atrakcji dla mieszkańców miasta.

Oferta nowego centrum będzie oparta na potencjale zgierskiego MOK, który na ulicę Długą przeniesiony zostanie z dotychczasowej siedziby po dawnym żłobku przy ul. Mielczarskiego. – Ze względu na charakter naszych zajęć i potrzebę utrzymania ich ciągłości, przenosiny nie będą jednorazowym zdarzeniem, a raczej procesem rozłożonym w czasie – mówi Karolina Miżyńska, zastępczyni dyrektora MOK. Z tego też powodu wydarzenia związane z otwarciem Starego Młyna pomieszczone są w kalendarzu rozmaitych imprez, między 16. a 24. października. Ich kulminacją będą Dni Otwarte w dniach 22-24. października.

W zamierzeniu inicjatorów przenosin Miejskiego Ośrodka Kultury do nowej, większej i wygodniejszej siedziby (kubatura wielopiętrowego budynku to blisko 6500 m3, a powierzchnia użytkowa będzie miała ponad 1300 m2) jest oczywiście stworzenie nowej, lepszej oferty dla mieszkańców Zgierza, którzy sami będą mogli współtworzyć ducha tego miejsca. Zamiast niszczejącego przez lata gmachu pojawiła się nowoczesna przestrzeń, idealna do realizacji działań kulturalnych i społecznych. Mieszkańcy szczególnie czekają na otwarcie wielofunkcyjnej sali widowiskowej wyposażonej w blisko 200 miejsc. 

Takiej sali od dawna brakowało w naszym mieście. Zastosowano w tym przypadku rozwiązanie na miarę XXI wieku – wrota, otwierające scenę na przestrzeń wokół Starego Młyna. Dzięki temu pojawiła się możliwość wykorzystania jej podczas wydarzeń plenerowych. Wokół nowej siedziby MOK pojawią się, tak potrzebne w przestrzeni miejskiej, nasadzenia oraz strefa integracji.

Stary Młyn będzie miejscem profesjonalnych działań plastycznych, teatralnych, muzycznych oraz tanecznych, a jednocześnie wspierania początkujących twórców, rozwijania talentów zgierskiej młodzieży. – Naszą ambicją jest stworzenie w Starym Młynie przestrzeni dialogu, gdzie realizacja aspiracji młodego pokolenia nie będzie kłócić się z dbałością o lokalne dziedzictwo – mówi Karolina Miżyńska.

Więcej informacji na temat otwarcia Starego Młyna można znaleźć na stronie internetowej: www.starymlynzgierz.pl oraz na profilu FB: Stary Młyn Zgierz

Rewitalizacja Starego Młyna była możliwa dzięki wsparciu unijnemu: zaangażowano tam środki z projektu „Szlakiem architektury włókienniczej – rewitalizacja Miasta Zgierza w celu rozwoju produktu turystycznego oraz rewitalizacji zdegradowanych terenów na obszarze ŁOM”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020.

 

PROGRAM RAMOWY OTWARCIA STAREGO MŁYNA, październik 2021:

 

  • “Kawa w Młynie – otwarte rozmowy o kulturze”, 16.10, spotkanie w formule Open Space Technology dla ludzi kultury i sztuki, edukatorów i animatorów (obowiązują zaproszenia);
  • Zgierskie Forum Gospodarcze, 19-20.10, międzynarodowe spotkanie dla przedsiębiorców (obowiązują zgłoszenia, więcej na stronie: www.forum.zgierz.pl);
  • Dni Otwarte “Będzie Młyn w kulturze”, 22-24.10, koncerty (Łona i Weber, Raz Dwa Trzy), filmy, wystawy, warsztaty.

Details

Start:
22 października 2021 @ 08:00
End:
24 października 2021 @ 17:00
Event Category:
Website:
https://starymlynzgierz.pl/

Organizer

Miejski Ośrodek Kultury w Zgierzu

Venue

Stary Młyn
ul. Długa 41A
Zgierz, łódzkie 95-100 Poland
+ Google Map
Phone
690 540 365
View Venue Website
Scroll to Top