Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Duma Zgierza. 200 lat Umowy Zgierskiej 1821-2021 – zwiedzanie wystawy online!

8 kwietnia 2021 @ 18:00 - 20:00

Zapraszamy na pierwsze z serii oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Duma Zgierza. 200 lat Umowy Zgierskiej 1821-2021” stworzonej z okazji tej podniosłej rocznicy przez Muzeum Miasta Zgierza:
Podczas spaceru po salach muzeum opowiemy, jak doszło do podpisania tego ważnego dokumentu i jak dzięki niemu rozwinął się w Zgierzu i regionie przemysł włókienniczy. Będziemy mogli bliżej przyjrzeć się dokumentowi, który zmienił bieg naszej historii, zajrzeć na ulice miasta sprzed 2 wieków i poznać tajemnice sukcesu zgierskich fabrykantów.
A co do samej wystawy, to wystawa czasowa pt. „Duma Zgierza. 200 lat umowy zgierskiej 1821 – 2021”, przybliża okoliczności utworzenia osady rzemieślniczej dzięki, której Zgierz przekształcił się z rolniczego miasteczka w stolicę sukiennictwa Królestwa Polskiego.
Na wystawie zobaczyć można oryginalny dwustuletni dokument, który zainicjował sprowadzanie na nasze ziemie osadników, a także realia życia codziennego i pracy pierwszej połowy XIX wieku. Naturalną kontynuacją tradycji włókienniczych Zgierza były zgierskie zakłady doby PRL-u i o nich też będzie mowa na wystawie. Dodatkowo ekspozycja prezentuje informacje o kulturze, życiu codziennym i rzemiośle z czasu kiedy nasze miasto było tętniącym życiem ośrodkiem przemysłu sukienniczego.
Spacer po wystawie poprowadzą Maciej Rubacha (Muzeum Miasta Zgierza) i Michał Pietrzak (Miejski Ośrodek Kultury)

Organizatorzy

Muzeum Miasta Zgierza
Miejski Ośrodek Kultury w Zgierzu

Miejsce wydarzenia

Muzeum Miasta Zgierza
ul. Dąbrowskiego 21
Zgierz, Poland
+ Google Map
Scroll to Top
Copy link
Powered by Social Snap