- This event has passed.
Program obchodów 200. rocznicy podpisania Umowy Zgierskiej – marzec 2021.
27 marca 2021 @ 08:00 - 30 marca 2021 @ 20:00
Wystawa okolicznościowa, premiera powieści graficznej, aranżacja scenograficzna z epoki – to główne atrakcje dla mieszkańców przygotowane od soboty (27.03) do wtorku (30 marca), w 200. rocznicę podpisania Umowy Zgierskiej. Obostrzenia pandemiczne spowodowały, że większość zaplanowanych wydarzeń rocznicowych nie odbędzie się – lub odbędzie się tylko online. – Choć w związku z obostrzeniami czas wciąż mamy trudny, nie wyobrażam sobie, abyśmy nie uczcili tak ważnej rocznicy – powiedział Przemysław Staniszewski, Prezydent Miasta Zgierza.
27.03.2021 – “Niezwykła podróż w czasie” Miasta Tkaczy
Szczególną aranżację scenograficzną przygotowuje Park Kulturowy Miasto Tkaczy. Na dziedzińcu przy ul. Rembowskiego 1 pojawi się – niczym na scenie teatralnej – wnętrze warsztatu tkackiego z XIX. wieku, wzorowane na oryginalnej grafice, przedstawiającej wizerunek z epoki. – W tym stylizowanym wnętrzu, dostępnym w otwartej przestrzeni, będzie można poczuć się przez chwilę jak w prawdziwym domu tkackim z tamtych lat – zachęca Anna Strzelecka, Pełnomocnik ds. Parku Kulturowego Miasto Tkaczy.
Ekspozycja będzie zainstalowana w otwartej przestrzeni już w weekend poprzedzający rocznicę. Mieszkańcy będą mogli obejrzeć też faksymile Umowy Zgierskiej.
27.03.2021 – Wystawa plenerowa na Placu Kilińskiego
Na Placu Kilińskiego znajdzie miejsce ekspozycja specjalnych plansz, informujących w przystępnej formie o historii sukienniczego Zgierza i kulisach podpisania Umowy Zgierskiej.
30.03.2021 – Oficjalne obchody w Urzędzie Miasta Zgierza
Marcowa sesja Rady Miasta Zgierza zorganizowana zostanie, ze względów bezpieczeństwa, w systemie zdalnym. Początek o godzinie 10.00. Radni podczas sesji nawiążą do 200. rocznicy podpisania Umowy Zgierskiej. Przyjmując okolicznościowe stanowisko włączą się ten sposób w organizację obchodów, jako wydarzenia wyjątkowego w dziejach Zgierza. Wspólnie podkreślając dumę z dokonań poprzednich pokoleń.
30.03.2021 – Wystawa w Muzeum Miasta Zgierza
Oryginalny dokument Umowy Zgierskiej znajdzie się na wystawie pt. “Duma Zgierza – 200 lat Umowy Zgierskiej 1821 – 2021”, której wernisaż przeprowadzi tego dnia online Muzeum Miasta Zgierza. Podczas transmisji internetowej od godz.18.00 będzie można odbyć wirtualny spacer po ekspozycji, znajdującej się na dwóch poziomach.
W sali na muzealnym parterze, obok oryginału umowy, znajdą się ilustracje z powieści graficznej “Zgierskie wątki. Historia zaRysowana”, opowiadającej fascynującą historię z życia bohaterów tamtych czasów. Premiera wydawnictwa ze scenariuszem Macieja Cholewińskiego i rysunkami Michała Arkusińskiego nastąpi również 30.03.2021r.
Dalsza część ekspozycji umieszczona została w muzealnych piwnicach i zawiera m.in. prawdziwe krosno tkackie, przy którym zwiedzający – gdy będzie już dostępne – mogą zasiąść i spróbować samemu utkać kawałek sukna.
Wystawa czynna będzie do połowy sierpnia i zostanie udostępniona zwiedzającym w przypadku zniesienia obostrzeń.
30.03.2021 – Konkurs na inicjatywy kulturalne w CKD
Centrum Kultury Dziecka ogłasza konkurs w ramach cyklu “Kultura na ulice”, na inicjatywy kulturalne lub kulturotwórcze w Zgierzu. Każdy zgłosić może swój pomysł na wydarzenie lub przedsięwzięcie – takie jak koncert, wystawa, pokaz, performance etc. – ważne, by zrealizowany był w przestrzeni miejskiej Zgierza, także hybrydowo lub online. Koszt przedsięwzięcia nie może przekraczać 7500 zł brutto, a jego motywem wiodącym ma być hasło “Dumni/dumne ze Zgierza”, które promuje jubileusz 200-lecia Umowy Zgierskiej.
_________________________________________________________________________
Wydarzenia towarzyszące rocznicy
Swój wkład w działania jubileuszowe mają też m.in. Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. B. Prusa (organizująca konkurs literacki dla młodzieży oraz specjalny cykl zajęć edukacyjnych dla najmłodszych) a także Miejski Ośrodek Kultury, prowadzący warsztaty plastyczne dla dzieci, inspirowane architekturą dawnego Zgierza.
W przestrzeni miejskiej Zgierza pojawi się również 9 instalacji plastycznych w postaci wielkich szpul z nićmi, które nawiązywać mają do przemysłu włókienniczego oraz oficjalnego logo obchodów. Na ulicach miasta odbędzie się też performance. Aktorka w historycznym stroju będzie spacerować ulicami miasta, promując rocznicę.
W ostatnich tygodniach Zgierz odwiedzali również twórcy internetowi. Między innymi ci dobrze znani z kanału Youtube – Historia Bez Cenzury, którzy realizowali u nas opowieść filmową o przemyśle w XIX w. i Umowie Zgierskiej. Odcinek poświęcony Zgierzowi jest dostępny w sieci od 25.03.2021r.
Przez najbliższych kilka miesięcy odbywać się będzie wiele kolejnych wydarzeń towarzyszących rocznicy. Ich forma uzależniona ma być od aktualnej sytuacji pandemicznej.
Szczegółowy program obchodów jest na bieżąco aktualizowany na stronie www.umowazgierska.pl.